A szövettani lelet számos értékes információt tartogat kezelőorvosod számára a számodra várhatóan legmegfelelőbb kezelés kiválasztására. Az egyik ilyen plusz információ a HER2 státusz.
Mi az a HER2?
A HER2 (humán epidermális growth factor 2 = humán epidermális növekedési faktor 2) egy gén, amely a HER2 receptort kódolja. A HER2 receptor egy fehérje, amely minden emberi sejt felszínén jelen van. Az emlősejtek felszínén is megtalálható, és az a feladata, hogy serkentse az emlősejtek növekedését és osztódását. Túlzott mértékű jelenléte (overexpresszió) kóros sejtburjánzást és sejtnövekedést idéz elő. Ez jellemző az ún. HER2 pozitív daganatokra.
Miért fontos a HER2 státusz vizsgálata?
A HER2-pozitív daganatok prognózisa rosszabb, mivel gyakrabban és korábban kiújulnak, hamarabb adnak áttétet, mint a HER2-negatív daganatok. HER2 pozitivitás az összes mellrákesetek kb ötödében mutatható ki. A célzott szerek bevezetésével szerencsére ezen daganatok prognózisa sokat javult.
Hogyan vizsgálható a HER2 státusz?
A biopsziás minta úgynevezett immunhisztokémiai festésével nyernek információt a daganat HER2 státuszáról. A szövettani leleten az alábbi lehetőségek közül látható valamelyik:
- HER2-negatív: az emlősejtek felszínén nincs HER2 receptor
- HER2 +: az emlősejtek felszínén minimális HER2 receptor festődés mutatható ki, lényegében negatívnak tekintendő.
- HER2 ++: ilyenkor a pozitivitás megítélésére kiegészítő vizsgálat szükséges (FISH – fluoreszcens in situ hibridizáció).
- FISH pozitív: a kiegészítő (FISH) vizsgálat pozitív, a daganat HER2-pozitívnek tekintendő
- FISH negatív: a kiegészítő (FISH) vizsgálat negatív, a tumor HER2-negatív.
- HER2 +++: tényleges HER2-pozitiviás, nincs szükség kiegészítő vizsgálatra.
Az első kettő valamint a FISH negatív esetben nem ajánlott HER2 ellenes célzott terápia, míg a FISH pozitív és HER2-pozitív (+++) daganatok esetén a célzott terápia kötelező, amennyiben a beteg állapota ezt lehetővé teszi.
Mit jelent a célzott terápia?
A gyógyszer célzottan, az emlőráksejtek felszínén jelen lévő HER2 receptorokhoz kötödik. Gátolja működését illetve gyakorlatilag megjelöli az immunrendszer számára, és lehetővé teszi a daganatsejt elpusztítását az immunrendszer által.
HER2 ellenes célzott kezelést a fent részletezett szövettani vizsgálat során igazolt HER2 pozitivitás esetén lehet alkalmazni. A mellrák korai és késői stádiumában is alkalmazható.
- Neoadjuváns esetben kemoterápia mellé (neoadjuváns kezelés esetén a komplex terápia első lépése a kemoterápia, ezt követi a műtét). Ebben az esetben a műtét után folytatni kell a HER2 ellenes kezelést.
- Adjuváns kezelésként (a műtét a terápia első lépése) a kemoterápia mellé,, a HER-2 ellenes kezelést 1 évig kell folytatni.
- Áttétes emlőrákban kettős HER-2 gátlás kemoterápiával kombinálva.
A kezelés formái
Intravénás: a legtöbb HER-2 ellenes célzott terápiát intravénás infúzió formájában adják egy vénába helyezett kanülön keresztül. Ilyen például a trastuzumab, a pertuzumab és a trastuzumab-emtansin is.
Szubkután: a trastuzumab szubkután adott formája a közelmúltban lett elérhető. Ez azt jelenti, hogy egy injekció formájában a bőr alá (jellemzően a comb elülső felszínén) fecskendezik a trastuzumabot, amely a bőr alatti szövetekből folyamatosan szívódik fel. Az injekció beadásának ideje kb. 5-10 perc, ami az intravénás beadás időtartamának töredéke.
Lehetséges mellékhatások
Trastuzumab (Herceptin®):
- szívkárosodás
- fehérvérsejtszám-csökkenés, fertőzések
- vérszegénység
- vérlemezke-szám csökkenés
- légzőrendszeri betegségek
- infúziós reakciók (ált. nem súlyos és az első alkalmaknál jelentkezik: hidegrázás, láz, nehézlégzés)
Pertuzumab (Perjeta®):
- infúziós reakciók (láz, hidegrázás, fáradtság, fejfájás, gyengeség, túlérzékenység és hányás)
- fehérvérsejtszám-csökkenés, fertőzések
- hasmenés
- enyhe kiütések
Trastuzumab-emtansine (Kadcyla®):
- vérzés (pl. orrvérzés)
- májenzim-emelkedés
- vérlemezkeszám-csökkenés
- infúziós reakciók
Áttétes mellrák esetén, ha a fent említett kezelések mellett mégis rosszabbodás lenne tapasztalható, lapatinib adását lehet megfontolni.
2015.11.23.
Dr. Horváth Dorottya
onkológus rezidens